Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Lato to sezon na wszelkiego rodzaju owady. Komary, meszki, osy, kleszcze to zmory każdego kto lubi spędzać czas na łonie natury. Niejednokrotnie sięgamy po przeróżne spraye, opaski czy plasterki mające odstraszać te owady. Niestety okazuje się, że nie zawsze są one skuteczne, a nawet mogą być szkodliwe dla człowieka.

Na szczęście na pomoc przychodzą nam naturalne produkty, których zapach odstrasza te namolne i uciążliwe owady.

 

Jako środki przeciwko owadom mogą być stosowane następujące zioła: bazylia, bylica boże drzewko, cząber ogrodowy, hyzop, lawenda, lebiodka, mięta, piołun, rozmaryn, ruta, tatarak, wrotycz. bazylia, lebiodka i mięta mogą być umieszczane w bieliźniarce i w spiżarni ze względu na swój przyjemny i dość delikatny zapach, a lawenda w bieliźniarce.​​​​​​​​​​​​​​

 

Komary nie lubią szczególnie zapachu:

- olejku goździkowego

- olejku lawendowego

- olejku cytronelowego

- olejku tymiankowego

 

Olejki można zmieszać z wodą lub olejem roślinnym i tak przygotowaną mieszanką pryskać ciało. Można używać każdego olejku osobno, jak i zmieszać je ze sobą tworząc własną kompozycję zapachową.

 

Kleszcze nie znoszą zapachów:

  • Czystka (pity codziennie przez dłuższy czas zmienia zapach potu, co odstrasza kleszcze, można również popryskać się naparem z czystka, jednak czynność należy powtarzać co 1-2h)
  • Eukaliptusa suszonego,
  • Geranium,
  • Kocimiętki.
  • Lawendy,
  • Melisy lekarskiej,
  • Mięty pieprzowej,
  • Rozmarynu,
  • Szałwii,
  • Tymianku.

 

Warto zaopatrzyć się w olejki z tych ziół i postępować z nimi jak przy komarach. Można również przygotować napary i nimi opryskiwać ciało.

 

Podajemy kilka przepisów na mieszanki ziół odstraszające owady:

 

Silnie pachnące woreczki odstraszające owady

Do woreczka z gęstego płótna lnianego wsypać 4 części pokruszonych liści mięty, 4 części pokruszonego ziela ruty, 2 części pokruszonego ziela bylicy bożego drzewka, 2 części pokruszonych liści rozmarynu i 1 część pokruszonych goździków. Następnie woreczek zaszyć i powiesić w szafie ubraniowej.

 

Mieszanka odstraszająca owady

W woreczku lnianym lub w otwartym naczyniu umieścić pokruszone ziele wrotycza i piołunu w równych ilościach.

 

Aromatyczny proszek

Pomieszać 4 części pokruszonego ziela majeranku, 2 części pokruszonego ziela tymianku, 2 części pokruszonego ziela bazylii, 1 cześć owoców kminku, 1 cześć pokruszonej skórki cytrynowej i 1 cześć startej gałki muszkatołowej. Tak przygotowaną mieszankę zemleć w młynku elektrycznym, a otrzymanym proszkiem napełnić woreczki zapachowe.

Zioła odstraszające owady

22 lipca 2018