17 grudnia 2018

 

Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

 

Zioła i ich właściwości lecznicze znane są i stosowane od wieków. Uznawane były za rośliny cudotwórcze, zbawienne.

 

Szałwię nazywano zielem cesarskim (Cesarz Karol Wielki kazał każdemu kto posiadał ogród uprawiać szałwię). W Austrii mówiono, że przed szałwią należy ściągać czapki z głów. W starożytności szałwia była uważana za ziele chroniące ludzkie życie. Rzymianki używały szałwii do higieny intymnej, żołnierze leczyli nią rany.

 

W dzisiejszych czasach ciężko jest mówić o cudownym działaniu szałwii. Rzeczywiście jest zielem leczniczym, pomagającym w wielu dolegliwościach, jednak nie zawdzięczamy jej życia wiecznego. Szałwia ma silne działanie dezynfekujące, jest skuteczna na rany, ropniaki czy inne stany zapalne skóry. Ponadto neutralizuje nadmierne pocenie się, usprawnia przewód pokarmowy, wspomaga laktację.

 

Tysięcznik to kolejna roślina uznawana w średniowieczu za cudotwórczą, oceniana na wagę złota w tamtych czasach. Jego łacińska nazwa Centaurium oznacza, że wart jest sto sztuk złota lub złotych monet. W Niemczech wartość Tysiącznika wyceniono na tysiąc złotych guldenów. Jednak jak się okazuje, tysięcznik nie jest wcale cudowną rośliną. Poza wspomaganiem układu pokarmowego nie ma zbyt wielu właściwości. Ponadto musi być on umiejętnie przygotowywany i ostrożnie spożywany, ponieważ jego przedawkowanie może uszkodzić żołądek i wątrobę.

 

Dawniej wierzono również, że niektóre zioła mają magiczną moc, o której możesz poczytać tutaj.

 

Obecnie, dzięki badaniom naukowym, wiemy o wiele więcej o ziołach niż ówcześnie. Znamy więcej roślin leczniczych, ich właściwości i zastosowanie, a także środki ostrożności jakie musimy zachować stosując zioła. Współczesna fitoterapia (nauka o lekach pochodzenia roślinnego) ocenia i uwzględnia doświadczenia naszych przodków w zakresie ziołolecznictwa.

 

Należy jednak pamiętać, że zioła nie tylko leczą, ale mogą również zaszkodzić. Dlatego też należy je przyjmować z umiarem, przestrzegając wszystkich zaleceń co do stosowania i dawkowania. Najlepiej zawsze skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.

Zioła wczoraj i dziś