05 grudnia 2018

 

Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

 

Potpourri to mieszanka zapachowa różnych, nie koniecznie pasujących do siebie rzeczy. Potpourri w dosłownym tłumaczeniu oznacza fermentujące naczynie. Podstawą jest harmonijne połączenie ze sobą różnych materiałów: suszonych kwiatów, kory, liści, mchów, korzeni, ziół, olejków zapachowych, czy innych, ususzonych fragmentów roślin. Podstawą potpourri są zazwyczaj płatki róż. Do nich dodaje się sproszkowaną skórkę cytryny, olejek werbenowy lub geraniowy, szczyptę cynamonu czy goździków. Można także dodać odrobinę olejku sandałowego, różanego lub jaśminowego. Aby utrwalić świeżość i zapach mieszanki można dodać korzenie tropikalnej trawy, wetywerii czy kłącze kosaćca.

 

Przygotowaną mieszankę pozostawia się na miesiąc, a następnie zamyka w szklanym słoiku. Po otwarciu słoika będzie się unosił piękny zapach kwiatów, ziół i przypraw.

 

Taką mieszankę możemy kupić gotową w sklepie. Zazwyczaj sprzedawane są w woreczkach lub w specjalnych naczyniach, które eksponują jej wygląd. Możemy również wykonać potpourri samodzielnie, w domu. Taka mieszanka zapachowa z pewnością ozdobi nasz dom pięknym wyglądem, jak również zapachem, który będzie się roztaczał po całym pomieszczeniu.

 

Wszystkie składniki, z których chcemy zrobić potpourri mieszamy ze sobą i wkładamy do szklanego pojemnika (miski, wazonu itp.). Aby lepiej związały się zapachy można dodać do mieszanki małe kulki z waty lub odrobinę trocin.

 

Przykładowe potpourri, które możemy wykonać samodzielnie w domu:

 

Potpourri różano - lawendowe:

 

Do wykonania tego potpourri potrzebne nam będą ususzone płatki róż i lawendy, w równych proporcjach. Płatki mieszamy ze sobą w naczyniu, a następnie dodajemy wypełniacz (wata, trociny itp.). Dodajemy odrobinę pokruszonego cynamonu i goździków, następnie całość skrapiamy delikatnie olejkiem różanym i cynamonowym. Roztaczający się zapach będzie koił zmysły. Idealnie nadaje się na jesienne i zimowe wieczory.

 

Potpourri ziołowo - kwiatowe:

 

Ziołowo kwiatowe potpourri składa się z ziół takich jak: rozmaryn, tymianek, melisa, mięta, lubczyk, szałwia oraz z ususzonych płatków kwiatów: tulipanów, fiołków, nagietków, malw. Wszystkie te składniki układamy warstwami w szklanym naczyniu, dodając do każdej warstwy wypełniacz w postaci np. waty oraz skrapiając olejkami: lawendowym, różanym, fiołkowym, bzowym, goździkowym.

 

Takie mieszanki możemy nie tylko wystawiać w szklanych naczyniach aby zdobiły i aromatyzowały nasz dom, ale również zamykać w płuciennych woreczkach i wkładać do szafy, aby ich zapach stopniowo ulatniał się i pokrywał zapachem nasze ubrania.

 

 

Naczynia napełnione pachnącymi ziołami i przyprawami nadadzą naszemu mieszkaniu nowy, niepowtarzalny zapach. Do mieszanek takich można używać: przypraw

egzotycznych (kardamon, cynamon, goździk, imbir, gałka muszkatołowa, pieprz, wanilia), ziół o pachnących kwiatach (rumianek, goździk, hyzop, lawenda, róża, rozmaryn, majeranek, bez lilak, fiołek), ziół o pachnących liściach (arcydzięgiel, bazylia, hyzop, melisa, tymianek cytrynowy, lubczyk, nostrzyk, mięta, rozmaryn,

szałwia, majeranek, estragon, tymianek, fiołek), ziół o innych częściach pachnących (korzeń arcydzięgla, jagody jałowca, skórka pomarańczowa lub cytrynowa), olejki eteryczne (w wielu krajach można kupić je w drogeriach) otrzymuje się je poprzez destylację z parą wodną surowców olejkowych.

 

Pot-pourri można zestawić według własnych upodobań, pamiętając, żeby w jednej mieszance nie znalazły się dwa surowce o silnym zapachu. Mieszanki zapachowe ziół bywają wkładane do wnętrza poduszek, mogą one w ten sposób oddziaływać leczniczo.

 

Poduszka przeciw bólom głowy:

2 części kwiatów lawendy, 1 cześć kwitnącego ziela majeranku zmieszać z niewielką ilością pogniecionych goździków i umieścić w poszewce poduszki.

 

Poduszka wzmacniająca nerwy i sprawność umysłową:

2 części liści mięty, 2 części kwiatów rumianku i 1 część ziela marzanki wonnej zmieszać ze sobą i umieścić pod podszewką poduszki.

 

Ziołowe potpourri