Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.
Kontakt: info@zielepedia.pl
"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus
Ziołowe syropy na kaszel można kupić w aptece, ale warto je także przygotować samodzielnie, w domu. Wykorzystujemy do tego m.in. kwiaty, liście czy korzenie roślin leczniczych.
Istnieją dwie metody przygotowywanie ziołowych syropów leczniczych: na zimno i na gorąco.
Metoda na gorąco polega na zalaniu surowca wodą i gotowaniu do miękkości (korzeń) lub zagotowaniu (kwiaty, liście). Następnie, po odcedzeniu i ostudzeniu, dodajemy do odwaru miód w proporcji 1:1
W metodzie na zimno zasypujemy surowiec cukrem i odstawiamy do czasu aż puści sok. Odcedzamy, a pozostały surowiec znowu zasypujemy cukrem i czekamy aż wypuści sok. Następnie przelewamy całość do garnka, zagotowujemy i od razu przelewamy do butelek.
Syropy lecznicze najlepiej przelewać do butelek z ciemnego szkła, ponieważ światło może zmniejszyć trwałość syropu. Przechowujemy w chłodnych i zaciemnionych miejscach.
Syropy, które możemy przygotować samodzielnie w domu to m.in.:
Świeże ziele tymianku (najlepiej zebrane na początku kwietnia) zalewamy wodą i podgrzewamy w kąpieli wodnej przez około 20min. Następnie dodajemy miód (w ilości równej ilości ziela z wodą) i ponownie podgrzewamy (nie doprowadzając do wrzenia) aż zgęstnieje i od razu przelewamy do butelek lub słoików. Można również dodać dla smaku sok z cytryny.
Syrop tymiankowy ma działanie wykrztuśne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Można go stosować w mokrym kaszlu, zapaleniu górnych dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu.
Dawkowanie syropu tymiankowego:
Dorośli: 1 łyżeczka 3 razy dziennie
Dzieci powyżej 6 r.ż.: 1 łyżeczka 2 razy dziennie
UWAGA: syrop tymiankowy nie jest wskazany osobą cierpiącym na zgagę i wrzody żołądka.
Płatki kwiatów dziewanny wkładamy do słoika i zasypujemy cukrem. Słoik zakręcamy i odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na około 24h. Po tym czasie kwiaty puszczą sok, który odcedzamy i przelewamy do czystego słoika. Pozostały surowiec ponownie zasypujemy cukrem i odstawiamy aż puszczą sok, a następnie zlewamy do poprzedniej porcji. Całość zagotowujemy i przelewamy do butelek.
Syrop z dziewanny ma działanie wykrztuśne, powlekające, łagodzące i przeciwbakteryjne. Jest stosowany w schorzeniach górnych dróg oddechowych
Dawkowanie syropu z dziewanny:
Dorośli: 1 łyżeczka 3 razy dziennie
Dzieci powyżej 4 r.ż.: 1 łyżeczka 2 razy dziennie
Świeżo zebrane młode pędy sosny delikatnie myjemy i kroimy na mniejsze kawałki. Układamy w słoiku warstwami na przemian: warstwa pędów, warstwa cukru. Zakręcamy słoik i odstawiamy w ciepłe, najlepiej nasłonecznione miejsce na kilka tygodni aż puści sok. Powstały syrop odcedzamy i przelewamy do słoika lub butelki. Przechowujemy w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
Syrop sosnowy ma zastosowanie przy przeziębieniu. Działa wykrztuśnie, a także wzmacnia odporność dzięki zawartości witaminy C oraz soli mineralnych.
Dawkowanie syropu tymiankowego:
Dorośli: 1 łyżeczka 3-4 razy dziennie
Dzieci: 1 łyżeczka 3 razy dziennie
Napar z korzenia prawoślazu:
Prawoślaz to roślina, która doskonale leczy gardło, przełyk i żołądek. Łagodzi podrażnienia błon śluzowych i dodatkowo je chroni.
Składniki:
Korzeń prawoślazu zalewamy szklanką wody i odstawiamy na 2-3 godziny. Następnie odcedzamy i pijemy po pół szklanki 2-3 razy dziennie.