Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Ziołowe syropy na kaszel można kupić w aptece, ale warto je także przygotować samodzielnie, w domu. Wykorzystujemy do tego m.in. kwiaty, liście czy korzenie roślin leczniczych.

 

Istnieją dwie metody przygotowywanie ziołowych syropów leczniczych: na zimno i na gorąco.

 

Metoda na gorąco polega na zalaniu surowca wodą i gotowaniu do miękkości (korzeń) lub zagotowaniu (kwiaty, liście). Następnie, po odcedzeniu i ostudzeniu, dodajemy do odwaru miód w proporcji 1:1

 

W metodzie na zimno zasypujemy surowiec cukrem i odstawiamy do czasu aż puści sok. Odcedzamy, a pozostały surowiec znowu zasypujemy cukrem i czekamy aż wypuści sok. Następnie przelewamy całość do garnka, zagotowujemy i od razu przelewamy do butelek.

 

Syropy lecznicze najlepiej przelewać do butelek z ciemnego szkła, ponieważ światło może zmniejszyć trwałość syropu. Przechowujemy w chłodnych i zaciemnionych miejscach.

 

Syropy, które możemy przygotować samodzielnie w domu to m.in.:

  • syrop tymiankowy
  • syrop z dziewanny
  • syrop z młodych pędów sosny
  • syrop z cebuli
  • syrop z czosnku

 

Syrop tymiankowy:

 

Świeże ziele tymianku (najlepiej zebrane na początku kwietnia) zalewamy wodą i podgrzewamy w kąpieli wodnej przez około 20min. Następnie dodajemy miód (w ilości równej ilości ziela z wodą) i ponownie podgrzewamy (nie doprowadzając do wrzenia) aż zgęstnieje i od razu przelewamy do butelek lub słoików. Można również dodać dla smaku sok z cytryny.

 

Syrop tymiankowy ma działanie wykrztuśne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Można go stosować w mokrym kaszlu, zapaleniu górnych dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu.

 

Dawkowanie syropu tymiankowego:

 

Dorośli: 1 łyżeczka 3 razy dziennie

Dzieci powyżej 6 r.ż.: 1 łyżeczka 2 razy dziennie

 

UWAGA: syrop tymiankowy nie jest wskazany osobą cierpiącym na zgagę i wrzody żołądka.

 

 

Syrop z dziewanny:

 

Płatki kwiatów dziewanny wkładamy do słoika i zasypujemy cukrem. Słoik zakręcamy i odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na około 24h. Po tym czasie kwiaty puszczą sok, który odcedzamy i przelewamy do czystego słoika. Pozostały surowiec ponownie zasypujemy cukrem i odstawiamy aż puszczą sok, a następnie zlewamy do poprzedniej porcji. Całość zagotowujemy i przelewamy do butelek.

 

Syrop z dziewanny ma działanie wykrztuśne, powlekające, łagodzące i przeciwbakteryjne. Jest stosowany w schorzeniach górnych dróg oddechowych

 

Dawkowanie syropu z dziewanny:

 

Dorośli: 1 łyżeczka 3 razy dziennie

Dzieci powyżej 4 r.ż.: 1 łyżeczka 2 razy dziennie

 

Syrop z młodych pędów sosny:

 

Świeżo zebrane młode pędy sosny delikatnie myjemy i kroimy na mniejsze kawałki. Układamy w słoiku warstwami na przemian: warstwa pędów, warstwa cukru. Zakręcamy słoik i odstawiamy w ciepłe, najlepiej nasłonecznione miejsce na kilka tygodni aż puści sok. Powstały syrop odcedzamy i przelewamy do słoika lub butelki. Przechowujemy w chłodnym i zaciemnionym miejscu.

 

Syrop sosnowy ma zastosowanie przy przeziębieniu. Działa wykrztuśnie, a także wzmacnia odporność dzięki zawartości witaminy C oraz soli mineralnych.

 

Dawkowanie syropu tymiankowego:

 

Dorośli: 1 łyżeczka 3-4 razy dziennie

Dzieci: 1 łyżeczka 3 razy dziennie

 

Napar z korzenia prawoślazu:

 

Prawoślaz to roślina, która doskonale leczy gardło, przełyk i żołądek. Łagodzi podrażnienia błon śluzowych i dodatkowo je chroni.

Składniki:

  • Łyżeczka suszonego i posiekanego korzenia prawoślazu
  • Szklanka wody o temperaturze pokojowej

Korzeń prawoślazu zalewamy szklanką wody i odstawiamy na 2-3 godziny. Następnie odcedzamy i pijemy po pół szklanki 2-3 razy dziennie.

 

 

Ziołowe syropy na kaszel

08 listopada 2018