Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Nadeszła wiosna, a w raz z nią nadszedł czas na porządki w ogrodzie. Warto teraz rozpocząć prace nad ziołowym ogródkiem, dzięki któremu będziemy mieli zawsze pod ręką świeże zioła, które przydadzą nam się w kuchni czy w lecznictwie.

 

Zioła możemy najpierw wysiać w skrzynkach czy doniczkach, a później przesadzić je do ziemi. Możemy również wysiać je bezpośrednio do gruntu.

 

Najlepiej najpierw przygotować rozsadę ziół, tzn. wysiać zioła w skrzynkach, na parapecie lub w szklarni. Na kilka dni przed przesadzaniem do gruntu warto rośliny zahartować, to znaczy ograniczyć podlewanie i wystawić na intensywne wietrzenie. Przygotowaną rozsadę przesadzamy do gruntu w połowie maja, po przymrozkach. Nasiona ziół o mniejszych wymaganiach cieplnych można sadzić bezpośrednio do gruntu. W zależności od wielkości nasion wysiewamy je płytko lub głęboko. Drobne nasiona siejemy płytko, natomiast większe głęboko.

 

Zioła wbrew pozorom są roślinami wymagającymi. Aby dobrze rosły należy odpowiednio przygotować dla nich stanowisko:

 

  • Po pierwsze ważna jest gleba, na której siejemy zioła. Podłoże powinno być lekkie, piaszczysto gliniaste, próchnicze i przepuszczalne, o pH w granicach 6.5-7.5, łatwo nagrzewające się wiosną, umiarkowanie wilgotne. Dobre są również gleby zawierające dużo żwiru, ponieważ zatrzymuje on ciepło (zioła nie lubią zimnych gleb).

  • Po drugie bardzo ważne jest aby zioła rosły w dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru miejscach (od tej reguły są oczywiście wyjątki, np. mięta dobrze radzi sobie w cieniu, a melisa i szczypiorek w półcieniu).

  • Po trzecie nawodnienie. Zioła lubią być często i obficie podlewane, chociaż i od tej zasady są wyjątki (susze znoszą dobrze zioła tj. tymianek, macierzanka czy lawenda).

 

Powyższe wskazówki są uogólnione. Zanim zaczniemy uprawiać zioła, warto poczytać o indywidualnych wymaganiach każdego gatunku, co można znaleźć w Encyklopedii Ziół.

 

Tworząc ziołowy zakątek w ogrodzie musimy zdecydować czy chcemy rabatę na jeden rok czy też na wiele lat.

 

Zioła jednoroczne możemy wpleść pomiędzy inne rośliny lub utworzyć z nich wielokolorowe rabaty. Pięknie wyglądają w tym przypadku pomarańczowy nagietek, biało-żółty rumianek, biała i niebieska czarnuszka, błękitny ogórecznik.

 

Większe zioła, dorastające nawet do 2m wysokości, warto posadzić osobno, w eksponowanych miejscach, pojedynczo lub w małych grupach. Mogą to być rośliny tj. malwa czarna o ciemnych, atłasowych kwiatach czy arcydzięgiel litwor o baldachowatych kwiatostanach na wysokich łodygach. Również ciekawie może wyglądać ostropest plamisty o dużych, kolczastych liściach w srebrzyste plamki i fioletowych kwiatostanach podobnych do ostu.

 

Jeżeli zależy nam na ziołowym zakątku z roślinami wieloletnimi możemy postawić na lawendę o niebiesko fioletowych kwiatach, hyzop czy miętę pieprzową. Bylica piołun o srebrzystym zabarwieniu z pewnością upiększy ziołową rabatę, a bladoróżowe, drobne kwiatki kozłka lekarskiego dodadzą jej uroku. W wilgotnych miejscach można posadzić pięknie kwitnącą krwawnicę pospolitą czy wiązówkę błotną.

 

Kolorowe rabaty przypominające łąki można stworzyć siejąc w ogrodzie krwawnik pospolity, dziurawiec, wiesiołek dwuletni, wrotycz pospolity i chaber bławatek.

 

Pomysłów na ziołową rabatę w ogrodzie jest wiele. Zioła mogą być wysiane w skrzynkach, donicach czy innych naczyniach i pojemnikach, ustawionych na specjalnie do tego przygotowanych półkach czy stojakach. Taki sposób jest dobry dla ziół takich jak melisa, mięta, rozmaryn, szczypiorek, pietruszka naciowa.

 

Można również zagospodarować słoneczne miejsce w ogrodzie, w którym z naszych ziół powstanie kolorowa rabata. Wiele ziół pięknie kwitnie, dzięki czemu nasz ogród nabierze dodatkowych barw. Na pomarańczowo i żółto kwitną zioła takie jak nagietek i dziurawiec, które można pięknie zestawić z błękitnymi i fioletowymi ogórecznikami, szałwiami i macierzankami.

 

Ziołowy ogród

30 marca 2019