Zielepedia.pl to strona o ziołach. Ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Kontakt: info@zielepedia.pl

Informacje o stronie

 

 

Opis żywokostu:

 

Żywokost lekarski, kosztował, żywy gnat, Symhytum officinale, to roślina wysoka, owłosiona, mająca duże liście i dzwonkowate, zwisające kwiaty w kolorze fioletowym, różowym lub białym, zebrane w duże grona. Żywokost lekarski sięga do 100cm wysokości, ma kanciastą, pustą w środku łodygę. Dolne liście zebrane są w przyziemną rozetę, a górne osadzone są na silnie rozgałęziających się pędach. Owocem jest czarna, gładka i lśniąca rozłupka.

 

Występowanie i uprawa żywokostu:

 

Żywokost występuje w Europie, na brzegach wód, na wilgotnych łąkach, w rowach. Może być również uprawiany. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.

 

Lubi miejsca słoneczne lub pół cieniste, ziemię wilgotną, urodzajną. Rozmnaża się z kawałków korzeni, które sadzimy na głębokości 5-7cm. Korzeń zbieramy jesienią lub wczesną wiosną. Po wykopaniu myjemy, odrywamy nadgniłe i sczerniałe części, a następnie suszymy w temperaturze podwyższonej, do 50stopni. Dobrze wysuszone korzenie powinny być z zewnątrz ciemne (prawie czarne), a po przełamaniu - białe. Wysuszone korzenie przechowujemy w półszczelnych opakowaniach w suchym miejscu.

 

Właściwości żywokostu:

 

Substancje czynne: alantoina, śluz i garbniki, kwasy organiczne, gumy i żywice.

Więcej o substancjach czynnych w ziołach.

 

Żywokost ma działanie osłaniające, przeciwkrwotoczne i ściągające. Był stosowany w schorzeniach górnych dróg oddechowych, przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, a także w krwawieniach macicznych. Dzięki zawartości krzemu ma bardzo dobry wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Regeneruje skórę, przeciwdziała zmarszczkom, przywraca świeży wygląd cerze.
 

UWAGA: Korzenia żywokostu nie można stosować wewnętrznie od czasu odkrycia zawartych w nim toksycznych właściwości alkaloidów pirolizydynowych.

 

Zewnętrznie można stosować w postaci okładów na trudno gojące się rany, oparzenia, wysypki, stłuczenia, zwichnięcia, wylewy, reumatyzm. Przyspiesza regenerację po złamaniach kości. Dzięki zawartości krzemu ma bardzo dobry wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Regeneruje skórę, przeciwdziała zmarszczkom, przywraca świeży wygląd cerze. Przemywanie twarzy wywarem z żywokostu leczy suchość, usuwa przebarwienia, łagodzi trądzik. Płukanki do włosów przeciwdziałają ich wypadaniu i łamliwości.

 

Zastosowanie żywokostu w kuchni:

 

W kuchni wykorzystuje się zarówno świeże jak i suszone liście. Świeże, młode liście stanowią dodatek do sałatek. Starsze, ze względu na szorstkie owłosienie, nie nadają się do spożycia na surowo, ale po ugotowaniu lub przysmażeniu i doprawieniu czosnkiem, mogą być podawane jako przystawka do dania głównego. Innym sposobem wykorzystania liści jest ich usmażenie w cieście piwnym. Takie chipsy z żywokostu można podać na ostro, pikantnie doprawione pieprzem i papryką lub na słodko, posypane cukrem pudrem i cynamonem. Poszatkowane liście wykorzystuje się jako dodatek do farszu mięsnego lub wegetariańskiego. Zmiksowane ze świeżo wyciśniętym sokiem z grapefruita, pomarańczy i marchwi stanowią orzeźwiający napój na ciepłe dni.

 

"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami." ~Paracelsus

Żywokost